BTÜ Uluslararası Öğrencilerinden Filistin’e Destek Bildirisi
Yazı Fontu

İsrail’in Filistin’e karşı devam eden saldırılarına Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) uluslararası öğrencileri de sessiz kalmadı. 93 ülkeden bin 500’ün üzerinde öğrencinin bulunduğu BTÜ’de, ‘Birleşmiş Milletler Simülasyonu’ etrafında bir araya gelen uluslararası öğrenciler, Filistin halkına karşı yapılan saldırıları kınadı.


 

Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Mısır, Fas,  Mali, Çat, Lübnan, Somali, Endonezya, Fildişi, Burkina Faso gibi pek çok ülkeden öğrenci, ortak bildiriye imzasını attı. Ortak bildirinin İngilizce ’sini 2. Sınıf Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Kazakistanlı Aray Nazymova, Türkçe ’sini ise 3’ncü sınıf Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Özbekistanlı Habib Salimov okudu. Bildiride şu ifadelere yer verildi: “BTÜ Birleşmiş Milletler Simülasyonu öğrencileri olarak, İsrail’in Gazze’deki sivillere karşı işlediği tüm savaş suçlarını ve onları kuşatarak, yiyeceklerinden mahrum bırakarak, su ve elektriğini keserek, evlerini, ibadethanelerini ve hatta hastanelerini hedef alarak etnik temizlik girişiminde bulunmasını kınıyoruz. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölen ve yaralanan sivillerin, çocukların, kadınların ve yaşlıların acısını yürekten hissediyor, ölen ve yaralanan kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Filistin halkının haklı davasına saygı duyuyor ve destekliyoruz.


 

İsrail’in bu saldırıları, insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırıdır. Gazze’de insanlık onuru ayaklar altına alınmaktadır. Filistin halkına karşı yapılan bu haksız saldırılara ‘dur’ denmesi için Birleşmiş Milletlerin ve uluslararası toplumun sesini yükseltmesini istiyoruz. İsrail’in bu saldırılarına son vermesi ve Filistin halkının haklarını tanıması için uluslararası toplumun acilen müdahale etmesini talep ediyoruz. Ayrıca, masum insanlara yönelik utanç verici uluslararası sessizliği de kınıyoruz. Uluslararası toplumun, Filistin halkının yanında durması ve İsrail’in saldırılarına karşı bir an önce ortak bir tavır sergilemesini talep ediyoruz.


 

Türkiye’nin bölgede barış ve huzur için yaptığı çalışmaları destekliyoruz. Biz de farklı kıta, ülke ve kültürlerden gelen, Birleşmiş Milletler Simülasyonunu oluşturan Bursa Teknik Üniversitesi’nin uluslararası öğrencileri olarak, Filistin halkına her türlü destek göndermek için elimizden geleni yapacağız. İsrail’in Gazze’de sivil halka ve hastanelere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden masum insanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

20 Ekim 2023